Łódzki Urząd Wojewódzki wydał w poprzednim tygodniu dwie ważne decyzje mające wpływ na dokończenie budowy tunelu średnicowego pod miastem. Jedna z nich dotyczy przejęcia przez PKP PLK tarczy TBM. Ten proces nie odbędzie się bezkosztowo.
4 lutego 2026 roku to jedna z najważniejszych dat w historii budowy tunelu średnicowego w Łodzi. Wówczas PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) poinformowały o
wypowiedzeniu umowy z Przedsiębiorstwem Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego (PBDiM). To ta firma postanowiła dokończyć państwową inwestycję po upadku Energopolu Szczecin – pierwotnego głównego wykonawcy.
Za inną, ale równie istotną można wziąć – cofając się w czasie o miesiąc – podpisanie 9 stycznia 2026 roku przez prezydenta Karola Nawrockiego zmian w prawie. Chodzi naturalnie o
nowelizację ustawy o transporcie kolejowym.
Nawet 6 mln złotych za przejęcie TBM Katarzyny To nie jest tak, że przejęcie tarczy TBM Katarzyna odbędzie się bezkosztowo – zarówno po stronie PKP PLK, jak i po stronie PBDiM. Znowelizowane przepisy umożliwiają przejęcie na rzecz inwestora „
rzeczy ruchomej wykorzystywanej do realizacji inwestycji" – posiadanej lub użytkowanej.
Państwowy inwestor wypłaci więc byłemu wykonawcy wynagrodzenie za czasowe wykorzystanie maszyny drążącej przez nowego wykonawcę tunelu. Na etapie tworzenia noweli do ustawy o transporcie zbiorowym dokonano wyliczeń, że koszt wynagrodzenia może wahać się pomiędzy 5 a 6 mln złotych.
– Wszystko będziemy wiedzieć po analizach biegłego rzeczoznawcy, który wyceni te cztery kamienice. To będzie stanowiło według nas tą bazę referencyjną, która pozwoli określić czy założone środki w ustawie będą wystarczające – wyjaśnił Daniel Filipkowski, zastępca dyrektora Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK.
Z kolei od 200 do 250 mln zł miałby wynieść koszt odszkodowań za przejęte nieruchomości. Tutaj założenie było takie, że wartość pojedynczego budynku wyniesie 10 mln zł, a przejęciu ulegnie do 25 obiektów.
Ważne decyzje administracyjne ws. inwestycji tunelowej Warto wspomnieć, że w połowie ubiegłego tygodnia PKP PL poinformowało, że
Łódzki Urząd Wojewódzki wydał dwie istotne decyzje administracyjne ws. tunelu średnicowego. Czekaliśmy na nie od wiosny tego roku, bo nie były składane razem, a każda osobno – lokalizacyjny 31 marca i tarczowy 30 kwietnia.
Pierwsza z nich dotyczy
przejęcia czterech kamienic przy Al. 1 Maja 19, 21, 23 i ul. Próchnika 44 wraz z wypłatą odszkodowania właścicielom lokali z wywłaszczanych kamienic. Druga decyzja
nakłada na właściciela maszyny TBM obowiązek udostępnienia jej w celu ukończenia budowy tunelu.